Jak oszczędzić na ogrzewaniu w sezonie grzewczym?

junge frau spart energiekosten
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Jesień już do nas zawitała, a z nią wieczorne chłody, które dadzą się we znaki. Włączenie grzejników będzie konieczne, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Niepokoi Cię perspektywa wyższych opłat? Myślisz, że nie masz wpływu na rachunki za ogrzewanie? Nic bardziej mylnego. Optimama podpowiada, jak oszczędzać i ogrzewać mądrze.

Dbasz o domowy budżet? Świetnie, to tak jak ja. Nie traćmy więc czasu, bo lato za nami i pora przygotować się na jesień.

Poznaj 5 sposobów na tanie ogrzewanie!

  1. Wietrzysz? Wyłącz kaloryfer!

Nawet gdy za oknem mróz, dla zdrowia i dobrego samopoczucia regularnie wietrz pomieszczenia. Nie zapomnij tylko najpierw wyłączyć kaloryfera – nagrzany pokój nie wywietrzy się dokładnie.

  1. Nie zastawiaj kaloryferów meblami…

…i nie susz na nich prania. W ten sposób umożliwisz swobodną cyrkulację powietrza, a Twoje grzejniki nie będą „się dusić”. Tym, co warto zasłonić, są natomiast okna. Zasłony czy grube rolety zapobiegają uciekaniu ciepła na zewnątrz. W słoneczny dzień odsłoń okna i pozwól, żeby mieszkanie się nagrzało, a wieczorem zasuń rolety.

  1. Nie zostawiaj włączonych na maksymalne grzanie kaloryferów…

…zwłaszcza gdy wychodzisz z domu. Jeżeli nie chcesz, żeby po Twoim powrocie w pokojach było zimno, nastaw termostat na 1 lub 2. Pamiętaj również, by ogrzewać przede wszystkim te pomieszczenia, w których najczęściej przebywasz z rodziną.

  1. Nie przesadzaj z ogrzewaniem!

W zbyt ciepłych pokojach nie wypoczywa się dobrze, a niższa temperatura w sypialni (17–18°C) sprzyja łatwiejszemu zasypianiu. Co robić, gdy jesteś zmarzluchem i jest Ci zimno przy 21°C? Zobacz, czy w Twojej szafie nie ma starych, ciepłych swetrów lub bluz z dużą ilością wełny lub akrylu w składzie, których nie nosisz na zewnątrz – przydadzą się w domu.

  1. Wypuść powietrze ze swojego grzejnika

Jeżeli zauważysz, że kaloryfer nie grzeje tak dobrze jak w zeszłym roku, rozwiązaniem może być odpowietrzenie grzejnika. Wystarczy śrubokręt i szmatka lub naczynie, w które zbierzesz wodę. Na początku ustaw termostat w pozycji zamkniętej, podstaw miseczkę pod zaworem odpowietrzającym i odkręć go delikatnie. Najpierw powinno wydostać się z niego powietrze, a potem woda. Gdy woda przestanie lecieć, zakręć zawór z powrotem i ustaw wybraną temperaturę.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *